horolezecký oddíl Pelhřimov, dětský sportovní oddíl

GROSS GLOCKNER 3798 m.n.m.

GROSS GLOCKNER  3798 m.n.m.

HŘEBEN STUDLGRAT  4- UIAA

Nápad zdolat Gross Glockner, nejvyšší horu Rakouska se vyklubal na svět už loni při návratu z Dachsteinu, a tak v pátek 22.srpna sme konečně vyrazily ( Já, Máťa , Šimi, Kačka a Roman ) už samotné balení byl zážitek…. Nacpat do Felície (sic kombíka) výbavu a jídlo pro pět lidí byl zážitek, ale na konec sme se vešli a po pátý hodině už náš nacpanej Marušák (naše felície) hrkal směrem k Rakouským hranicím….první problém se přihlásil na Rakouské dálnici, kdy sem přes drobný deštík neviděl víc než na dva metry….opravdu vtipný  zážitek jet po dálnici dvacet. Ale Marušák překonal déšť, překonal horské stoupáky i klesáky a kolem druhé hodiny ranní sme konečně třímaje v rukou výtečný, v Hradci stáčený, rum ulehali do svých spacáků na parkovišti u Luckner Haus (1918 m.n.m. základní tábor pro výstup na Glockner z jihu) VÍCE...

Nápad zdolat Gross Glockner, nejvyšší horu Rakouska se vyklubal na svět už loni při návratu z Dachsteinu, a tak v pátek 22.srpna sme konečně vyrazily ( Já, Máťa , Šimi, Kačka a Roman ) už samotné balení byl zážitek…. Nacpat do Felície (sic kombíka) výbavu a jídlo pro pět lidí byl zážitek, ale na konec sme se vešli a po pátý hodině už náš nacpanej Marušák (naše felície) hrkal směrem k Rakouským hranicím….první problém se přihlásil na Rakouské dálnici, kdy sem přes drobný deštík neviděl víc než na dva metry….opravdu vtipný  zážitek jet po dálnici dvacet. Ale Marušák překonal déšť, překonal horské stoupáky i klesáky a kolem druhé hodiny ranní sme konečně třímaje v rukou výtečný, v Hradci stáčený, rum ulehali do svých spacáků na parkovišti u Luckner Haus (1918 m.n.m. základní tábor pro výstup na Glockner z jihu)

 

Sobota 23. Srpna    

         Ráno nás neprobudil (jak sme očekávali ) rozzuřený správce, nýbrž mokrý, za jiných okolností jistě příjemný deštík. Začali sme rychle balit na dvoudenní stanování ve třech tisících a na výstup.Deštík se zatím změnil v neuvěřitelný chčijavec. ,,Je to průser“ říkal sem si a za popěvku Vlasty Redla na rtech – to nám ten týden začíná hezky - jsem v hlavě kloudný nápad nalézt nemohl. Nakonec padlo rozhodnutí….stan se tu stavět nesmí a taky nedá, mastňácky přespíme v chatě ,,ajajajajjjj“. Po zaplacení 23 euro na osobu sme usedli na zápraží a truchlivě upíjeli mohutnými loky ze slivovice (z bohužel výborné slivovice).

             Chata je krásně zařízená, obsluha mírná a ceny rychlé….prostě paráda. Dokonce sme využili i místní sauny a parní lázně, která byla jistě pro všechny, kromě nás za krutý příplatek…ale nebyli by sme Češi, kdyby sme něco nevymysleli. Když rakouská honorace vlezla do sauny, my sme proklouzli dveřma a vlítli do páry…..když se honorace sprchovala a připravovala na páru, přeběhli sme do sauny….prostě paráda.

 

Neděle 24.Srpna

             Ráno po bohaté snídani (byla v ceně noclehu) sme konečně vyrazili. Čekalo nás 900 metrů převýšení s neuvěřitelně těžkými krysami na zádech….první část přes Luckner hutte (2241 m.n.m.) je celkem v pohodě….široká cesta s ne příliš velkým převýšením….za to za Luckner hutte  to začalo být ono…..co vám budu povídat znáte to....pot všude, před sebou nic než hustě nasázený serpentýny a v uších jen cvakání hůlek a tlukot srdce. Každopádně stejně jako každý, i tenhle kopec jednou končil a  my sme konečně byli u Studl hutte (2801 m.n.m.) Při vítězné kávě sme se dohodli s obsluhou, že si smíme poblíž chaty postavit stan a tak všechno bylo v pohodě. Tma přišla rychle a mráz s ní.

 

Osudný den pondělí  25.Srpna

             A už je to tady čtyři hodiny ráno a mě u ucha řve z mobilu tématická píseň Still climbing mountain jakožto budík….jojo vztávačka. Vylézt ze spacáku do mrazu nebyl zrovna med, ale šlo to. Fofrem zdlábnout polívku a nazdar. Za svitu čelovek stoupáme k ledovci na vyvýšeninu Shere….pěknej stoupák a pak už dlouhý a úmorný výšlap po ledovci k nástupu. Pod nástupem rychle roztřídit a navěsit matroš, sezobnout pár hroznovejch cukrů a jedééém.

             Věřím že nástup je jistě krásnej, jak se píše, ale mi ho netrefili a tak sme prvních zhruba čtyřicet výškových metrů lezli jinudy. První polovina hřebene je lezení v obtížnosti 2, místama, 3 UIAA. Krásný, vzdušný lezení. Celý Studlgrat je perfektně odjištěn novými borháky. A bohužel v některých místech fixními lany, což považuju za zhovadilost a znásilnění.

             Všechno šlape jak na drátku….cesta jasná, tempo parádní celou dobu jdeme na průběžné jištění….krása…. všechno se zkazilo tehdy, kdy sem před sebou viděl dva Rakušáky, kteří si z dvacetimetrovim lanem hráli na štandy. Bohužel etika není všem jistě známá a tak nectili zásadu pust rychlejšího před sebe. Při pokusu předlézt je, se ani nezastavili a druholezec málem strhl Šimzíka ( Šimi se přešupačil na horskou zvěř) ….prostě katastrofa….tyhle dva kýblové nás zdrželi o dobrou hodinku, ale nakonec nás na štěstí po usilovném dotírání a dejchání jim na paty pustili .

                Po půl druhé hodině sme dorazili k místu Fruhstucksplatz, kde teprve začíná pěkný lezení….trojkové plotny, komíny a mixy. I nejtěžší místo 4- sme přelezli na průběžné jištění a tak sme náš výstup dost urychlili. Kolem jedné hodiny sme konečně byli na vrcholu. Pár fotek u kříže, stisknutí rukou, pohledy plné štěstí….. Sestup už byl méně šťastnější…. Banda Maďarů (očividně prvně v horách), kteří vystoupili normálkou nás hoodně zdržovala a místy byli i dost nebezpeční. Jedinej řádnej průser, který nás potkal byl na přechodu Palaviciniho žlebu, kdy se nám při staování lana po slanění lano šprajclo do spáry. Nezbejvalo něž bez jištění ho jít vyprostit a tak sem trdlil v trojkové plotně nad osmisetmetrovou propastí. Do toho jeden z maďarů začal slaňovat a málem mi přišoupl prsty ve spáře. Nezbývalo, než ho mírně fláknout přez botu rukojetí cepínu. Při slézání z tohoto průserového místa mi zabrala cestu Rakouská slečna s inteligencí pasoucího se skotu….(já ty nováčky prostě miluju). Po sestupování za Maďary nás čekal nejištěný sestup po šedesáti stupňovém ledu ke štandu, ze kterého sme slanili. Odtud už jen příjemný sestup po ledovci k Francijoseph hutte, krátká ferata dolu, zase ledovec a konečně náš stan….sláva vlasti výletu…..

 

Úterý 26. Srpna

 Ráno se zbalil stan a konečně sme začali sestup do BC….všechno šlo v pohodě a tak sme za půldruhé hodiny byli zase u auta. Přebalili sme věci a hurá na Kampermauer (úžasná vápencová lezecká oblast). Na parkoviště pod Mauerem sme přijeli už skoro za tmy a tak se nelezlo….

           Noc nadpolovina z nás přečkala pod zdejším luxusním mostem – doporučuji - hotel Prezident vám větší pohodlí nenabídne.

 

Středa 27.Srpna

 Konečně lezení….začali sme dopoledne ve čtyřkových cestách a pak sme se přešupačili na sedmy. POZOR!! Kačka práskla parádní cestu  …. 7- top rope  bez pádu …..škoda jen že už byla vytáhlá ….myslim, že by jí vytáhla v pohodě.

               Sedření a polomrtví sme se pak vydali přečkat další noc.

 

Čtvrtek 28.Srpna

Vstávačka, snídaně, koupel ve zdejší úžasně ledový říčce a jde se zas na skály.

Roman s Kačkou se vydali na vícedélkové lezení  Cesta 3- (180 m). A já, Máťa a Šimzík sme zůstali v krátkých cestách. Tady se mi povedlo pár pěkných přelezů -   7+ PP , 7- OS , 8 flash .

            Večer při scházení ze skal sme viděli na parkovišti auto a u něj bordel…..bylo nám jasno….Češi sou tu!!! A taky že jo…. Ústečáci Ctirad s Šárkou, kteří s námi večer poseděli a poklábosili.

 

Pátek 29.Srpna

 Roman a Kačka šli ještě ráno potrápit své prsty na vápno a pak už jen balení, vyhánění smradu z auta mátou a odjezd…. Cesta zpátky utekla celkem rychle, nemá cenu jí rozepisovat…..je jeden postřeh si neodpustím….v Rakousku mají speciální parkoviště, kde je napsáno na cedulích FOR WOMEN….to je krásný ne?

 

Jsem rád že po celou dobu nám relativně počasí přálo, že nás Marušák dovazl kam sme chtěli….že se nic nestalo, že sme všichni doma a že příští rok můžeme jet pokoušet své štěstí zas jinam.

 

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, co se zúčastnili a těm co nás podpořili materiálem a penězma.

 

HORE ZDAR!!!!!

    

Mates

 

PS: za pravopis se omlouvám, ale nehodlám to po sobě kontrolovat a přepsávat.

31.08.2008 17:16:59
rybman
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one