horolezecký oddíl Pelhřimov, dětský sportovní oddíl

Pár rad od začátečníka začátečníkovi

a neb

jak se krotí slack line

Vím , že sám nejsem na lajně zběhlý, ale myslím si, že se někomu pár rad začátečníkovi od začátečníka hodí…tak tedy….zkusíme to v bodech-

  1. Lajnu je lepší vypínat o trochu méně než na maximum-čím víc je vypnutá, tím má sice menší rozkmit,ale o to rychlejší
  2. Když se naučíte nastupovat na lajnu rovnou ze sedu, bude se vám chodit lépe…člověk si už při nástupu získá potřebnou rovnováhu
  3. Při chůzi na lajně mi vyhovují trochu rychlejší a delší kroky…lépe se lajna krotí (zabraňuje se rozkmitu) Důležité je naučit se správně klást chodidla a držet svojí osu (celou délku páteře) přesně nad lajnou (při vyvažování rovnováhy je naopak dobré převažovat se tělem na opačnou stranu – stranu opačnou straně pádu)
  4. Jsou dva nejběžnější druhy koncentrace pohledu- 1.sledovat bod na druhém konci lajny , 2. sledovat jednotlivé body v menší vzdálenosti od sebe (mě vyhovuje najít si bod ve vzdálenosti tak 1,5 – 2  metry od nohou a postupně si hledat další…je dobré si jednotlivé body předem vyznačit třeba křídou , hlínou nebo lepící páskou) Jakmile se vaše pozornost uchýlí k něčemu jinému , obvykle následuje pád. Je třeba maximální pozornost a soustředění na pohyb lajny (pro to je také lajna dobrý způsob jak si odpočinout od běžných myšlenek a starostí…jakmile si vzpomenete třeba na něco co se událo během dne, nebo se prostě přestanete soustředit jen a jen na lajnu , a devadesát procent se rozsekáte)
  5. Je dobré zkoušet lehčí triky i když ještě nepřejdete celou lajnu….dokonale se tím procvičuje rovnováha a taky zjistíte jak se v jakých případech lajna chová. (a taky si zvyknete na bolestivější pády a rány od lajny J )
  6. Důležité je všímat si a věnovat zvýšenou pozornost chování lajny v různých situacích.

 

To je tak ňák myslím si všechno čemu mě lajna doposud naučila…..snad ještě pár klasických připomínek – nikdy nenatahujte lajnu nad kamenama , pařezama  nebo jinym bordelem..je tu velká pravděpodobnost , že ještě než stihnete zbalit cajk, tak vás kamarád bude muset odvézt do špitálu….z toho také plyne druhá připomínka – nikdy lajnujte sami…kamarád , který vás odveze do špitálu se vždycky hodí!!!

To je už opravdu všechno…zbývá je popřát ….Slacku Zdar a Haj lajn Hajl!!!

24.05.2008 20:03:20
rybman
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one